Vyhledávání
  • Služby
  • Zákazníci
  • Prevádzky
  • O spoločnosti
Vyhledávání
Deň Zeme

Deň Zeme

Deň Zeme

16/4/2021
AVE

16. apríla 2021 – Deň Zeme - pomoc našej planéte

Ak ťa tento článok zaujme a chceš spraviť niečo pre našu planétu, tak sa zapoj do našej výzvy a pošli nám na info@avesk.sk fotografie toho ako si zlepšil životné prostredie alebo svoje okolie. Do predmetu mailu napíš: výzva - Deň Zeme

Vo štvrtok 22.4.2021  je Deň Zeme. Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie a znečisťovanie životného prostredia. Zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a je potrebné venovať sa životnému prostrediu. Myšlienkou tohto dňa je zlepšiť spoločné celosvetové úsilie chrániť poklady našej Zeme pre nás ako aj pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi.

Podľa vedcov sa do roku 2015 vyrobilo celkovo 8,3 miliárd ton plastov, z toho 6,3 miliárd ton je dnes plastovým odpadom. Vieš koľko rokov sa v prírode rozkladá taká plastová taška, PET fľaša či plastová slamka? Je to niekoľko desaťročí či dokonca stáročí? Ak si si niekedy položil tieto otázky, je zrejmé, že cítiš zodpovednosť za životné prostredie.

Plastová taška sa rozkladá 10 až 20 rokov a plastové poháre 50 rokov. Ak hovoríme o rozklade plastových slamiek, tie sa pohybujú v rozmedzí 150-200 rokov, s plastovou fľašou, inak PET fľašou, a plastovým príborom môže príroda bojovať až 450 rokov.

Pri príležitosti Dňa Zeme, ktorý si pripomíname už niekoľko desaťročí, máme pre teba pár tipov, ktoré chránia životné prostredie:

1. Vlastné tašky

Ak ideš do obchodu,  zoberieš si z domu svoje tašky alebo  zakaždým kupuješ plastové? Ak si ich kupuješ, skús si položiť otázku, či chceš, aby tvoje deti a deti ich detí vyrastali na planéte, kde bude viac plastu ako ľudí. Zaobstaraj si radšej plátennú tašku, ktorá poslúži rovnako, ba dokonca  lepšie a viackrát. Vieš, že v niektorých obchodoch predávajú aj tašky (sieťky) na zeleninu, ktoré je možné použiť  namiesto mikroténových vreciek?

 2. Obaly na jedlo

V momentálnej situácii  všetci vieme, že reštaurácie vydávajú jedlo cez okienko. Jedlo balia do plastových obalov. Skús si doniesť svoju nádobu na jedlo do reštaurácie a slušne sa obsluhy opýtať, či ti ho do nej môžu zabaliť. Vlastnú nádobu môžeš používať každý deň.

 3. Plastový príbor

Pri jedle ešte chvíľku ostaneme. Ak ti v reštaurácii jedlo zabalili do tvojej nádoby, neber si ani plastový príbor. Ak ideš domov či do práce , máš  tam vlastný príbor. Ak si aj tak chceš nejaký vziať, vezmi si radšej drevený.

 4. Cigaretové ohorky slangovo nazývané aj „špaky“

Všetci sme niekedy taký ohorok videli niekde na zemi. Vedel si, že cigaretové ohorky sa rozkladajú 1 až 5 rokov. Ak máš nad 18 rokov a fajčíš, hádž ohorky do popolníka  alebo do odpadkového koša a nie na zem.  

 5. Správne separovanie odpadu

Nielen v  Deň Zeme, ale každý deň by sme mali dbať na správne separovanie odpadu. Pri separovaní je tiež dôležité dostať čo najviac vzduchu preč z odpadových predmetov. To znamená pokrčiť PET fľaše, plechovky  či dokonca rozložiť  papierové škatule. Inak prevážame viac – menej vzduch a hlavne sa do zbernej nádoby vojde menej. Ak náhodou odpad neseparuješ, mal by si postupne začať.

 6.Autobus alebo vlak na miesto auta

Pre zlepšenie životného prostredia by bolo super, keby viac ľudí do práce a z práce  cestovalo verejnou dopravou ako autom. Do auta sa vojde menej ľudí ako do autobusu či vlaku. Ak by si chcel byť ešte viac ekologický, skús sa prepravovať napríklad na bicykli alebo kolobežke. Vo väčších mestách sa dajú bicykle alebo kolobežky požičať, čo je ekologickejšie a menej finančne náročné.  

Další články na téma

Další články na téma

Pomoc útulkom

Pomoc útulkom

31/8/2023
V odpadovom hospodárstve sa často stretávame s tým, že ľudia vyhadzujú rôzne textílie, ktoré sú pre nich už nepotrebné alebo nejakým spôsobom čiastočne poškodené.
Exkurzia

Exkurzia

14/9/2021
14. septembra 2021 – Exkurzia